Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

STANDARD PLEMENE WHWT

 

West highland white teriér je vždy bílé barvy. Je to malý robustný pes.

Jeho ideální váha je kolem 7 až 10 kg.

Tělo je kompaktní, hluboký hrudník sahá co nejdál dozadu.

Výška v kohoutku by měla být 28 cm.

Hlava je hustě porostlá srstí a je upravována do kulatého vzhledu.

Oči jsou střední velikosti a hodně tmavé. Světlá barva oka není vhodná.

Uši jsou malé, vztyčené, pevně posazené, končí ostrou špičkou. Srst na uších je krátká a měkká. Uši se nesmějí kupírovat. Na špici nejsou roztřepené. Nedoporučují se uši kulaté, široké, velké nebo tlusté ani příliš chlupaté.

Tlama má být dostatečně velká, aby odpovídala velikosti škodné, již pes stiskne.

Zuby jsou vzhledem k velikosti psa velké. Mají normální nůžkový skus, tj. horní zuby mírně překrývají zuby spodní a v čelisti jsou usazeny pravoúhle.

Krk je dostatečně dlouhý, aby umožnil správné nasazení hlavy, svalnatý, postupně se rozšiřující k základně. Vstupuje do úhledně se svažujících ramen.

Ramena se svažují dozadu. Lopatky jsou široké a přiléhají těsně k hrudníku. Ramenní kloub směřuje kupředu, lokty těsně přiléhají a umožňují předním končetinám volný pohyb, jsou souběžné s osou těla. Přední končetiny jsou svalnaté, krátké, rovné a hustě porostlé krátkými, drsnými chlupy.

Trup je kompaktní. Hřbet je rovný, bedra široká a silná. Hrudník je hluboký, žebra v horní polovině zaoblená. Boční profil je plochý. Poslední žebra jsou uložena hluboko v těle. Vzdálenost od beder je krátká, jak jen to dovolí požadavek na volnost pohybu.

Pánevní končetiny jsou silné a svalnaté, v horní části široké. Stehna jsou dobře osvalená, ne příliš daleko od sebe. Hlezna jsou zaoblená a dobře usazená vespod těla tak, aby neomezovala pohyb. Strmá nebo slabá hlezna jsou nežádoucí.

Přední končetiny jsou delší než zadní, jsou kulaté a hustě porostlé hrubou srstí. Zadní končetiny jsou kratší, porostlé hustou srstí. Nášlapové polštářky a drápy jsou černé.

Ocas je 12,5 – 15 cm dlouhý, porostlý ostrými pesíky. Nesmí být zkroucený, naopak co nejrovnější, vesele vztyčený, nikoli barevný nebo překroucený na záda. V žádném případě se nesmí kupírovat.

Pohybuje se nezávazně, přímo, lehce. Přední nohy vytahuje z ramen kupředu. Pohyb zadních nohou je lehký, silný a uzavřený. Kolenní klouby jsou dobře ohebné a dodávají oporu v rychlosti. Strnulý nebo šroubovitý pohyb a ,,kravský postoj“ (vbočená hlezna) se naprosto nedoporučují.

Srst je dvojí. Vnější s tvrdými rovnými chlupy, asi 5 cm dlouhými. Podsada připomíná samet. Je krátká, měkká, hustá. Řídká srst je nežádoucí.

Obrazek